Vyhledávání

mac twist

 

Popis:

Provede se negativka po odeznění dynamického pohybu. Následkem velkého vykývnutí, se pilot vyhoupne z pod kluzáku a ten pak udělá jednu extrémně rychlou obrátku na straně (ve stejné úrovni s pilotem).

Je to jeden z nejatraktivnějších, ale také nejnebezpečnějších triků. S ohledem na bezpečnostní důvody, musíte se naučit tomuto přetočení postupně. Za prvé, mějte dokonale zvládnutou negativku a dynamický FullStall. Nácvik začínejte pouze s malým vykývnutím a dynamiku zvyšujte pouze v případě, že cítíte pocit jistoty a bezpečí.

 

Příprava:

Existuje velmi vysoké riziko zatwistování popruhů. Prevence: upravte si sedačku do sedu, uvolněte hrudní popruh co nejvíce, nohy držte stále pod sedačkou a buďte připraveni, že se budete otáčet zároveň s kluzákem. Nesnažte se o tento trik se sedačkou v poloze v lehu !!!!

 

Uvedení:

Existuje několik různých způsobů, jak zahájit MacTwist:

Chyťte levý popruh a začněte, jako když se chystáte udělat SAT doprava. Těsně před tím, než byste ho začali dělat jako vždycky, zatáhněte rychle víc pravou brzdu. Kluzák hned udělá negativku a přitom se objeví před vámi.

Vlastně to není opravdový MacTwist (protože jste se nevyhoupli nahoru), jde spíš o hodně dynamickou obrátku, ale pohyb je dost podobný a tak je to velmi dobrý trénink.

 

Nebo

 

Udělejte Asymetrickou 360 (Spirálu) nebo Wing-Over. Rozjeďte je rychle a symetricky, bez postupných ztrát energie, abyste vytvořili výrazné převýšení (stejně jako byste chtěli dělat dynamický FullStall). Chyťte vnější popruh a zatáhněte za opačnou brzdu ve stejném okamžiku, kdy dosáhnete nejnižšího bodu. Vzhledem k pokračujícímu pohybu se ve velkému kyvu se vyhoupnete nahoru, zatímco kluzák se otáčí daleko za vámi.

Můžete také MacTwist začít s využitím dynamického předstřelu, například po ukončení Asymetrického SAT nebo tumblu.

Závisí na kluzáku a množství energie při ukončování, hlavně počítejte s tím, že vzhledem ke zvýšenému tlaku při brždění, může být hodně těžké udělat negativku. Třeba si budete muset zvlášť kvůli tomu namotat.

Provádějte MacTwist vždycky stejným směrem, jakým se dělala poslední otáčka.

Pokud máte hodně energie, můžete si na zatažení do negativky chvilku počkat, až minete nejnižší bod. Pak bude mnohem snazší kluzák roztočit, protože při pohybu vzhůru jdou brzdy snáze stahovat. Avšak buďte opatrní a nečekejte příliš dlouho, jinak můžete ztratit až tolik energie, že se kluzák pak nebude chtít roztočit dost rychle a může z toho být jen velký kolaps a kravata.

 

Chcete-li vytvořit opravdu rychlé otočení, musíte začít brzy, kdy je energie (a odpor v řídičkách.. ) největší.

                                                                                                                            

Ukončení:

Držte kluzák v rotaci, dokud se zhoupáváte zpátky dolů, pak jemně stáhněte vnější brzdu, aby se zastavila rotace. Jakmile se kluzák srovná, nechte ho rozletět (uvolněte brzdy) a kontrolujte přibržděním následující předstřel.

 

Je možné také ukončení úplným FullStallem, což je ze začátku jednodušší a bezpečnější.

 

Nebezpečí!

Všechno zlé se snadno může přihodit, od velmi velkých kravat, přes překroucení popruhů (extrémně vysoké riziko!) až po konečné vyhození záložky ...

Když nezabrzdíte kluzák dost silně, aby se roztočil, skončíte pravděpodobně v Asymetrickém SATU, takže se nachystejte, co budete dělat, když se to stane.

Ve chvíli, kdy začínáte MacTwist, jsou šňůry pod extrémně zvýšeným zatížením, zejména na negativní straně! Ujistěte se, že stav vaší výstroje je lépe než dobrý, aby to vydržela, jinak se přetrhne šňůra raz dva! Úsměv vám ztuhne na rtech, když šňůra na brzdě rupne přímo uprostřed pohybu ... V tomto případě, pokud vám podaří stabilizovat kluzák, přistaňte co nejdříve pomocí "D" popruhů. Jestliže se vrchlík už nedá bezpečně ovládat, neváhejte tasit záložku!

 

-->

© 2010 Paragliding-4U

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode

Paragliding kurz - Základní škola Létní