Vyhledávání

couvání  (TAIL SLIDE)

 

Popis:

Během tohoto letového režimu kluzák letí (či ještě lépe "klouzá") dozadu a zároveň je téměř celý nafouknut. Couvání se odehrává v úzké mezeře mezi režimem deep stall (parachutage - sakflug) a fullstall. Ale v podstatě je to docela jednoduchý režim (má téměř nejnižší koeficient na soutěžích), potřebuje pouze hodně přesné pilotovo ovládání křídla, aby vypadal opravdu pěkně. Je to pravděpodobně nejlepší režim pro kontrolu pilotových schopností a proto soudci na soutěžích, vždy zařadí couvání jako povinný prvek v seznamu figur pro kvalifikační lety.

 

Příprava:

Chcete-li zabránit překroucení popruhů, nastavte postroj do polohy sedu, povolte hrudní popruh pokud možno co nejvíce a dejte nohy pod sedačku. Pokud máte dlouhé brzdičky, jednou namotejte.

 

Uvedení:

Z letové rychlosti zpomalte kluzák na minimální rychlost. Když je stabilizován nad hlavou (už se nehoupe), dejte nohy pod sedačku a zatáhněte za brzdy jen o trochu víc. V tu chvíli brzdy změknou a začne parachutage - sakflug (deep stall). Uvolněte brzdy jen o pár centimetrů, aby došlo ke stabilizaci v režimu deep stall a potom pomalu přibrzděte trochu víc. Kluzák hned začne klouzat dozadu se sklopenými konci křídla dopředu.

 

Nebo

 

Udělejte stabilizovaný fullstall. Když je klesání stabilní, bez jakéhokoliv otáčení a kývání, pomalu uvolněte brzdy, až se křídlo téměř zcela nafoukne (zůstanou sklopené pouze konce křídla).

 

Ukončení:

Uvolněte rychle a symetricky brzdy, potom přibrzděte následující předstřel (stejně jako při ukončování fullstallu).

 

Nebezpečí  ! ! !

Pokud budete tahat za brzy příliš mnoho (mám na mysli pár centimetrů!), můžete snadno přejít do fullstallu. Prosím přečtěte si také o nebezpečí  při negativce ve fullstallu, včetně překroucení popruhů. Před nácvikem tohoto triku zvládejte s jistotou fullstall.

Neprovádějte tento režim s kluzákem s nízkou porozitou, protože snadno skončíte v režimu deep stall.

 

 

 

-->

© 2010 Paragliding-4U

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode

Paragliding kurz - Základní škola Létní