Vyhledávání

Zmatek na Gerlitzenu

10.10.2013 20:29

Paragleiter: Zmatek na Gerlitzenu

Gerlitzen je světově známá oblíbená oblast pro paraglidisty. Především akropiloti nacvičují svoje manévry nad vodou, když se nějaká figura nepodaří, je nutná vodní záchrana. V létě stížnosti od místních přibývaly, v tu chvíli bylo nutné zasednout ke kulatému stolu.

Pronajímatelé z okolí jezera si cení hostů z celého světa, kteří přijíždějí do Kärnten létat. V létě 2013 se ale hromadily události. Místí obyvateléé a provozovatelé Strandbadu (koupaliště na pláži) se rozčilují nad přistáními mimo vyznačené přistávací plochy a příliš nízkými průlety. Byla podána oznámení, jeden případ šel před soud. Tragický Top-bod bylo umrtí jednoho mladého akropilota – k tomu více v Tödlicher Paragleiterabsturz im Ossiacher See (Smrtelný pád paraglidisty do jezera). Také další akropiloti přistávají do jezera, vodní záchranná služba Sattendorf zaznamenala okolo 90 případů.

Policie dostala příkaz ke kontrole

Bernd Riepan Bezirkshauptmann Villach

Úřad oblastní správy Villach musela reagovat na stížnosti a oznámení. Správce správního obvodu Bernd Riepan pro ORF: „Ůřad se na základě opakovaných oznámení od místních obyvatel zaměřil na problém, zda během přistávacích manévrů akropilotů nedochází k ohrožení hostů v oblasti koupaliště. Pověřil jsem odpovědné policejní inspekce, zvýšil počet prováděných kontrol podle leteckých nařízení.“

Ossiacher See Siedlung Paragleiter

Tohle sídliště leží za leteckou školou. Mnozí piloti létají moc nízko nad domy.

Platné licence jen z německy mluvících zemí

Zákon o letecké dopravě říká, že jsou uznávány pouze pilotní licence z něměcky mluvících zemí, take německé a švýcarské. Toto vedlo v některých případech k tomu, že piloti museli zaplatit až 350 Euro za kauci, protože žádnou takovou licenci předložit nemohli. Problém: skoro nikdo nevěděl, že je potřeba pilotní licence z německy mluvící země a mezinárodní doklady uznávány nejsou.

Paragleiter Strandbad Annenheim

Na plážovém koupališti Annenheim ohrozil jeden pilot hrající si děti, bylo podáno oznámení.

Lítači zklamaně odjíždějí

Riepan připustil, že informační politika nebyla ideální. Pronajímatelé zaznamenali, že zahraniční piloti po problémech se svými zahraničními licencemi předčasně odjeli, protože nesměli dále létat. Werner Hardt-Stremayr z penzionu Annenheim potvrdil, že paraglidisté okolo jezera jsou důležitá skupina hostů.

Werner Hardt-Stremayr

Werner Hardt-Stremayr.

Dva indičtí hosté jeho penzionu byli pokutováni, protože neměli platné licence – přitom ani oni o tom dříve neslyšeli. Podle Hardt-Stremayr chtěli dokonce absolvovat v Kärnten kurz létání, aby dostali rakouskou licenci: „Přitom to ztroskotalo na tom, že se nenabízí žádný kurz v angličtině. Bohužel z tohoto důvodu se to neuskutečnilo.“ Indové předčasně odcestovali, přestože chtěli původně zůstat 2 týdny.

Také piloti si přejí shodu

Alexander Xandi Meschuh Akropilot

Alexander Meschuh, akropilot světové třídy a pětinásobný vítěz světového poháru, řekl naproti tomu ORF, že se pracuje na řešení případů jasné nedisciplinovanosti. Návrh vodní záchranné služby, vyhlásit určité dny a časy pro přistání do vody, se zdá

být dobrý a bude ještě zvážen. Je tu i možnost založit klub a provozovat na jezeru vlastní loď.

Meschuh: „Návrhy na řešení z naší strany byly. Informovat piloty, kteří zde jsou a oblast chtějí využívat, pomocí informačního letáčku, který dostane každý, když si koupí lístek na lanovku. Na tomto letáčku je uvedeno vše, co musí pilot vědět. Dále by měl být zřízen koridor pro nouzová přistání, aby nebylo zatěžováno koupaliště v kempu Annenheim.“

Alexander „Xandi“ Meschuh.

Navrhuje, že by se pro koridor pro nouzová přistání vykácela jedna řada stromů. Toto by se ale muselo dohodnout s ochranáři přírody, neboť zmiňovaná oblast na břehu jezera patří do chráněné přírody. Letecká doprava by se tím přesunula pryč z pláže.Také akropiloti uznávají, že musí vrátit víc klidu.

Licence musí být akceptovány

Od 1. října 2013 vstupuje v platnost novela k leteckému zákonu. Říká, že budou moci býti uznány i zahraniční licence. Momentálne bude k tomuto na ministerstvu dopravy spolu s hlavním svazem Aeroclub vypracovnáno ustanovení, podle kterého budou moci býti uznány pilotní licence jednotlivých zemí. Musí ještě následovat vyjednávání na úrovni EU, týkající se vzdělávacích standardů. Do jara by se to mělo stihnout, míní Aeroclub.

 

Ve stromech na pozadí by se podle Meschuh mohl vysekat průsek, přistávačka leží přímo za tím. Problem: Je to chráněná oblast.

Tím by se mohl vyřešit problém s neplatnými licencemi, ale ne problémy s nedisciplinovanými piloty. K tomu má být v říjnu ještě proběhnout jednání, aby se našlo řešení pro nadchazející leteckou sezonu. Předseda okresu Riepan už zaznamenal zájem ze strany úřadů, sejít se na jednání společně s vodní záchrannou službou, akropiloty a vládou země. Všeobecný názor je, že si zde paraglidistů a akropilotů jako hostů cení a neradi by o ně přišli. Musí se jen nastolit více klidu.

Paragleiter Acro Screenshot

„Gerlitzen byl alpský sen“

Na Paragliding-forech na internetu pokračuje kritika úřadů. Jeden článek akropilota se zabývá jen událostmi okolo Ossiacher See pod titulkem „Gerlitzen - jak se vysněné místo změnilo v noční můru“.

 

Gerlitzen, jak se vysněné místo mění v noční můru

Rakouské velmi dobře známé  místo pro paragliding – Gerlitzen – je centrem akroparaglidingu od zrození tohoto sportu. Ti nejlepší z akropilotů, jako Xandi Mesc, Paul Takats nebo Marving Ogger a mnoho dalších zde trénují v … podmínkách, které Ossiache jezero nabízí. Místo vyrostlo když náš sport … 10 let, když bylo svědkem jak stále více pilotů chtělo trénovat akro nad ... Většina pilotů je z Rakouska, Německa nebo ze sousedních zemí… piloti jsou tu od začátku a přicházejí z celé Evropy a také z Ameriky, Nového Zélandu nebo Columbie. Tahle směsice se vyvinula v pěknou a přátelskou mezinárodní komunitu akropilotů.

 

V posledních pár letech se počet přistání do vody značně zvýšil, což přidělává práci jezernímu vodnímu záchrannému týmu. Místní autority z toho nebyly moc nadšené a požádaly místní piloty o řešení, jak snížít počet přistání do vody. Naneštěstí se v červenci jeden mladý rakouský pilot zabil, když trénova akro a spadl na pláž před plavce. Toto byla první vážná nehoda na Gerlitzenu a bylo jasné, že na to autority budou reagovat… a byla to velmi nepříjemná reakce. 

Screenshot na internetové stránce, ve kterém jsou tucty pilotů. Nechtějí už znovu přijet, dokud nebude situace vyjasněna.

 

Piloti popisují zkušenosti

Fabien, učitel létání z Francie, popisuje v mailu pro kaernten.ORF.at, že byl s kamarádem na Gerlitzenu trénovat akrobacii už v červnu. Také přistáli do jezera, byli vodními záchranáři vyloveni a přátelsky poděkovali, psal Fabien. Nebyl žádný problem, lidé byli všichni velmi přátelští. Skupina chtěla přijet ještě jednou v září, ale slyšeli, že jsou po smrtelné nehodě jednoho akropilota problémy s pilotními licencemi. Proto byla dovolená zrušena, psal Fabien.

Neinformovaná francouzská skupina

Gilles, rovněž z Francie, psal mailem na ORF. Byl už jednou v roce 2012 u Ossiacher See létat. Tenkrát se účastnil Akro-Campu. S kamarádem přijel potom v létě 2013 do Kärnten ještě jednou. V paraglidingové škole koupil za 20 Euro známku na vodní záchranu a šel létat (tohle ujednání o podpoře mezitím podle vodní záchranné služby už neplatí, Anm.).

Gillesův kamarád přistál na záložáku do jezera. Později mu vyprávěl, jak mu záchranáři pomohli, také nebyl zraněný. Ale záchranáři se ho zeptali na jeho pilotní licenci. To bylo docela obtížné, neboť jeho kamarád neuměl německy a záchranáři neuměli francouzsky. Zavolali policii a ti mu vysvětlili, že potřebuje licenci. Že o tom nevěděl, to není problém policie. Když se později informoval v paraglidingové škole, poznamenal hlasitě Gilles, bylo jim řečeno, že se měli o zákonech sami informovat. Skupina odjela létat do Itálie.

© 2010 Paragliding-4U

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode

Paragliding kurz - Základní škola Létní