Vyhledávání

Zakázané ovoce chutná nejvíc ...

23.05.2010 14:02

Zakázané ovoce aneb létání na ostrově VIS (Chorvatsko)

Ostrov Vis byl 50 let námořní základnou, kam noha běžného návštěvníka nevstoupila - ostrov byl pro veřejnost nepřístupný a zakázán. Mezinárodní organizace World Wildlife Fund jej označila za jeden z 10 posledních rájů Středomoří - tabu a zákazy padli a tak organismus zvanému turista se konečně začíná dařit i zde. Tento ostrov se kdysi jmenoval Issa, stejně jako ostrovní městečko. Ostrov i osada byly známy již z antických dob. Může se pochlubit bouřlivou minulostí a obdobím slávy, o němž svědčí i stavby a vykopávky, které byly zařazeny do stálé sbírky, vystavené v Archeologickém muzeu ve Splitu. Vis je známý nejen kulturně-historickými památkami, ale také svými přírodními krásami. A ty jsme si museli podívat jak jinak, ne-li z oblohy ...

Mestečko Vis

Na začátku neplánované akce byla náhoda, kdy  Robo jednou zmínil, že na ostrově Vis jsou dobré letové podmínky na paragliding. Dovolenkové období začátkem července bylo v plném proudu a mě napadlo spojit létání s koupáním v moři, spolu s rodinkou,tak aby byl vlk nažraný i koza zůstala celá. Přes internet jsem si zarezervoval 2 +2 apartmán za 59 EURO na noc, jen shodou náhod ve stejném termínu jako Robo. Dokonce i apartmány máme v jednom domě, přičemž Robo ubytování zajišťoval již v březnu. V pátek vyrážíme dvěmi auty i s rodinami. Robo ukázal na mapě rovnou čáru přes Maďarsko a dal to do GPS. Sice byla trať nejkratší, ale také nejpomalejší. Ve Splitu nás čekal trajekt za 430 kuna pro 4 osoby a auto. Po 2,5 hodinách plavání lodí vedle ostrovech Brač a Hvar jsme dorazili do přístavu Vis. Vylodění v pohodě a do města Komiža bylo napříč ostrovem cca 15 km. Apartmán jsme našli, ubytovali se a první co nás napadlo bylo zaplavat si v moři. Moře bylo teplé, úžasně čisté ... a tak divně slané. Ne jako vody u nás . . .
Najkrajšia pláž Stiniva Najkrajšia pláž Stiniva

Místní cestovní agentura nám poskytla informace o létání, ale Chorvatské zákony mají vybrané legalizované startovačky. Na ostrově Vis nejsou žádné legální. Takže pokud chceme létat tak na vlastní odpovědnost bez průvodců. Škoda. Podle pohledu na okolní kopce jsme hned našli startovačky na kopci Hum. V neděli jsme vyrazili na kopec, bez průvodců. Přehřátá pevnina urychlovala vzduch, takže nahoru pořádně funěl vítr. Zvolili jsme náhradní program, byl kterým bylo poznávání krásných pláží na ostrově. Mezi nejkrásnější patří  pláž Stiniva s úžasnou kamennou branou od moře.
Na štartovačke Na štartovačke 

V úterý se na nás usmálo štěstí a večer jsme narazili ve středu mestečka na chlapa s padákem v ruce. Jmenoval se Juri. Hned jsme se dali do řeči a dohodli setkání. Juri je správný chlap a jde mu jen o létání. Ve čtvrtek nás Juri pozval do města Vis na polítání. Složili jsme se na benzín a vyvezl nás na startovačku nad město. S požitkem nasávám všudypřítomnou vůni moře. Vzduch je prosycen i nezaměnitelným aromem rozmarýnu a borovic.
Po štarte Nad štartovačkou v základni 

Naskytl se nám krásný pohled na přístav ve městě a maličkou přistávačku za kostelíkem mezi palmami. Přímým letem přes moře. Ale Juri nás ubezpečoval, že moře nás  v pohode podrží až na přistávačku. V dálce nad Chorvatským územím byla pořádná kupovitá oblačnost a začínal se měnit vítr. Před létáním na ostrově je dobře poznat místní povětrnostní podmínky, protože vítr se zde mění každou chvíli a právě v tomto letním období zde často vane známý Mistral. Byl s námi i Chorvat, který chtěl letět na přistávačku. Vítr se ale otočil, takže jsme jeli do apartmánu.

Let nad ostrovom Vis v základni Let nad ostrovom Vis v základni

 Panoráma na Rukavac 

Přišel pátek, můj plánovaný předposlední den. Rozhodl jsem se ho strávit  s rodinnou u moře. Možná mě odradil i pohled ze startovačky s přeletem nad mořem k přistávačce. Asi jsem nechtěl riskovat. Robo vyrazil s Jurim na start a dobře udělal. Juri ještě kosil štarovačku, ale Robo nečekal na domácí až mu to ukážou, ani na mistral, který se rozfoukával okolo 13,00 hodiny ze západu a proto vystartoval první.

Nad mestom v základni Nad pristávačkou 

Na kopci platí zásada, že pokud vyklesáš pod kopec 40 a neuchytíš se, musíš letět na přistávačku (přes moře), aby jsi doklouzal. Robo starý termikář skleslá skoro až nad město dokud nechytil stupáček. Večer mi vyprávěl, že náhradní plochu měl vybrané  betonové molo pro trajekt. Robo postupně stoupal do 700, 1000, 1500m nad moře a vždy testoval směr větru. Měl respekt před MISTRALEM. Po Robovy startoval i Juri, po krásném létání přistáli ve 13,30. Juri vyklesával přes moře na přistávačku, dalo mu to na chodník před kostelem. Robo sedl mezi palmy i s krásnými fotkami ze vzduchu.

Nad prístavom Nad mestom 

V sobotu jsme opět zkoušeli štěstí, no chtělo to startovat o půl hodinku později. Tak jsme posvahovali nad startem a svahovačku jsme završili krásným letem přes moře na přistání. V neděli jsem já vyrazil domů a Robo ještě zůstal týden. V úterý mi poslal SMS. Prý létali i na vrchu Hum, pěkně to prý nosilo. Přistávali  na klikatou cestu s palmami podél silnice. Přistávačku tam nemají žádnou. Podruhé letěli v podvečer - Juri si pohrával s myšlenkou zapadnout mezi večerní přístavní atrakce a nakonec Roba přesvědčil sednout na večerní molo. Robo měl z toho strach, ale vyklesávalo se nad mořem, vedle stožárů lodí a mezi turisty přistáli šťastně na molu. Prý sklidily i potlesk.

Čubo na pristávačke Cesta k pláži 
Co říct na závěr?. Nádherný ostrov, čistá voda, krásné pláže, slunečné dny bez mráčku. Na létání je vhodnější období jarní, nebo září, říjen. Kdy se létá ze skal nad pláží a sedá se na prázdnou pláž. V létě to neide - pláž je plná opálených prásných " překážek".
Na pláži Na pláži

Mapa střední Dalmácie
a mapa ostrova Vis

Mapa strednej Dalmácie Mapa ostrova Vis 

 

zdroj : paragliding zvolen

 

© 2010 Paragliding-4U

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode

Paragliding kurz - Základní škola Létní