Vyhledávání

VYHŘÍVANÉ RUKAVICE - PG - HSR01

02.09.2010 18:23

 

Tak léto opět uteklo jako voda a pomalu ale jistě se blíží zima.Nastal čas podzimních výletů do oblasti vysokých dolomitských štítů,kde se přece jen dá ještě pěkně polétat.Vzduch je již však řádně studený a není neobvyklé,že tam v noci padají teploty i několik stupňů pod bod mrazu.Přez den je příznivá teplota pro pěší turistiku,avšak ve vyšších nadmořských výškách už bývá pořádná zima.Největším problémem u většiny padáčkářů jsou zmrzlé ruce.Není divu, neboť jejich vyvýšená poloha způsobuje horší prokrvenía také jsou vystaveny proudu studeneho vzduchu.Jsou různé možnosti, jak se s tímto problémem vyrovnat.Někdo si dělá skytexové návleky přez rukavice s řidičkou v ruce,někdo používá neoprenové rukavice...Zkoušel jsem i oxidační hřejivé sáčky, ale hřejí slabě a teplo se ke špičkám prstů nedostane.Nakonec jsem zvolil aktivní přísun tepla přímo k prstům - elektricky vyhřívané rukavice.V internetovém obchodě jsem zakoupil vnitřní vyhřívané rukavice,určené jako vložka do běžných zimních rukavic. Cena kolem 1200 kč s DPH.

http://www.terko.cz/eshop/img.php?img=VR2.jpg

Hřející topné drátky v těchto rukavicích jsou vedeny kolem obou bočních stran všech prstů.Napájení každé rukavice je řešeno krabičkou na 3 ks AA baterií, která je připevněnana zápěstí suchým zipem. Toto napájení je však naprosto nevyhovující.Rukavice hřejí málo a krátkou dobu. Bylo potřeba vymyslet jiný způsob napájení.Šikovný kamarád Románek vymyslel, zkonstruoval a naprogramoval procesorem řízený spínaný regulátor.Jeho cena vychází přibližně na 1100 kč.Spolu jsme pak ještě odladili jeho nastavení a letos na jaře jsem ho k naprosté spokojenosti vyzkoušelpři létání ve švýcarských Alpách. Použil jsem levný gelový olověný akumulátor ( cca 400 kč s DPH )6V/8Ah o hmotnosti 1,6 kg uístěný v sedaččce.( v podstatě to samé, jako jedna PET lahev vody navíc )Rukavice jsem zapnul když mi začaly mrznout ruce pod základnou mraku. Stačilo na první stupeň,kdy je odběr z baterie 0,8A a po 15 minutách jsem je vypínal, protože se prsty zahřály.Pocit přísunu tepla byl velmi příjemný.Celý systém nazýváme Heating System Romanek - HSR01

 

 

Ovládání je jedním tlačítkem, má tři stupně výkonu, ochranu akumulátoru proti podvybytía signalizace stavu je pomocí dvou led diod.Regulátor lze přizpůsobit napájení z libovolného zdroje od 6 do 24 V ( například i z motoru PPG, MPG )a dá se také nastavit pro různé druhy rukavic, třeba i doma dělané,které se liší hodnotou odporu topného drátku od rukavic kupovaných.Tři výkonové stupně lze po praktické zkoušce indivinduálně přizpůsobit přeprogramováním.Rukavice, regulátor i akumulátor jsou opatřeny konektory pro snadnější protažení kabelážev sedačce i rukávy při oblékání a také pro nabíjení akumulátoru bez vyndání ze sedačky.

 

 

Jelikož se začínají ozývat zájemci o rukavice z řad mých zmrzlých kamarádů,nabízíme s Románkem jejich výrobu a nastavení. A to jak celého kompletu, tak jednotlivých komponent.Jelikož zatím nevíme, jak velký bude zájem, nevíme přesně ani cenu.Ale dá se vycházet asi z toho, že cena regulátoru je přibližně 1100kč,cena kabeláže včetně konektorů 200kč, rukavic 1200kč, a akumulátoru 400kč.Celý komplet by se tak měl vejít do 3.000kč.Počítáme s tím, že by vše bylo přez zimu vyzkoušeno i individuálně doladěno a připraveno na časné jarní létání...Vaše případné dotazy a připomínky s Románkem rádi zodpovíme. A pokud máte o náš systém zájem, dejte včas vědět !

 

Inspector Clouseau alias Pink Panther

te.:  +420 777 111 323

© 2010 Paragliding-4U

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode

Paragliding kurz - Základní škola Létní