Vyhledávání

Pro zraněného paraglidistu letěl do Jizerských hor vrtulník - aktualizováno

23.04.2012 21:59

Kořenov - V pondělí v půl čtvrté odpoledne zasahovali záchranáři v Kořenově v Jizerských horách u zraněného paraglidisty. "Spadl z výšky, nic si nepamatuje, ale je při vědomí. Stěžuje si na bolest pod žebry," potvrdila mluvčí ZZS LK Lenka Markovičová s tím, že pro sportovce letěl vrtulník.

Protože zpráva v Jabloneckém deníku vyšla s neuvěřitelnou rychlostí a množí se spekulace o tom, jak se to vlastně stalo a co bylo příčinou pádu, rozhodl jsem se publikovat veškeré informace k této nehodě, aby bylo zabráněno jakým spekulacím.  V cca 12,15 hod. jsme odstartovali z Kozákova. Po vytočení stoupáku jsme s Adrianem letěli směrem na Černou horu a výše zmíněný pilot letěl směrem na Zásadu, kde pravděpodobně přistál (to by měl ukázat jeho tracklog). Tam jsme s ním měli první telefonický kontakt. Ze Zásady zřejmě odstartoval a letěl směrem na Kořenov. Když jsme se vrátili s Adrianem na Kozákov a pilot na Kozákově nebyl, spojili jsme se sním telefonem. Po několika zmatených telefonátech s dotyčným, jsem vyhodnotil situaci jako vážnou, poprosil telefonem paní, která stála vedle pilota, aby na něj do příjezdu záchranářů dala pozor a zavolal dispečink záchrané služby v Liberci. Ten okamžitě vyslal vrtulník. I přes to, že si zraněný pilot sbalil bágl a  ujišťoval všechny okolo sebe i nás, že je v pohodě, ukázalo se rozhodnutí přivolat záchranáře jako správné. Při návštěvě v nemocnici, si nepamatoval, že byl létat, že s námi mluvil a že vůbec spadnul (nepamatoval si ani let vrtulníkem).  Vyšetření ukázalo, že se mu kromě naražených žeber otřesu mozku a krátkodobé ztráty paměti nic nestalo. Po půl hodině rozhovoru v nemocnici s námi, si začal postupně jednotlivé útržky dne vybavovat. Co dodat závěrem? Snad jen to, aby jste pokud to půjde nelétali sami, měli u sebe po ruce mobil, nepodceňovali situaci a "nestyděli" se zavolat záchranáře. Protože jsem u záchranářů také pracoval, vím že svojí práci dělají rádi. Proto se Vám nestane, že  když zranění bude lehčí než jste si mysleli, že by Vám jejich zavolání někdo vyčítal. Naopak, záchranáři budou rádi, že mají Vaši důvěru.

 

Aktualizováno dne 24.4.2012

Podařilo se nám zjistit, že dle svědků po startu z Kozákova, na meziprřistání v Zásadě a na místě nehody (Kořenov v Jizerských horách) paraglidista spadl při přistání v Kořenově z cca 5 m po kolapsu vrchlíku v kyvu na zem.

 

Vždy bezpečná přistání Vám přeje

HOFFI

 

 

© 2010 Paragliding-4U

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode

Paragliding kurz - Základní škola Létní