Vyhledávání

Létání v Anglii - Flying in England

27.05.2010 23:46

 

Je 8. března 16.07 , jdu na přistání na fotbalové hřiště ve vesničce Coniston na severu Anglie. Ve vzduchu jsem strávil bezmála tři hodiny s nádhernými výhledy na horu Old Man of Coniston a další hory a kopce táhnoucí se až do blízkého Skotska. Ve vzduchu jsme byli s Davem, který už balí padák, Jimem, který letí na přistání s párminutovým náskokem a několika místními lítači. Když vidím, jak to Jimovi klesá a dopředu to moc nejde, tak se začínám bát, že to nedotlačí na přistávačku..a já taky ne. Nakonec se mu to rozjelo a vidím, jak dosedá na zelený trávník. Už se pomalu chystám vytahovat podvozek. V tom se ozve vário. Metr, dva, tři a už to točím. Během sedmi minut mám Coniston jak na dlani, vidím jak mě ve vedlejším stoupáku přetáčí místní dravec pár metrů na otočku, ale uklidňuju se, že má víc nalítáno.. Končím pod Cu hum a pod sebou asi 1600 metrů na zem. Co s tím? :D Jednou namotat, zatajit dech, ruce pod zadek a už to jede..ruce k ramenům a snažím se řídit couvání..to si dám ještě 4x, pak asymetrická 360, kterou tahám příliš brzo a díky Hoffiho  parádně sestříhanému videu si toho můžu všimnout a příště si to pohlídat. Pořád spousta výšky, hmm, tak pravou namotat..2x, rozepřít levou o popruh a nájezd do spirály. Teď ještě přitáhnout, ups, ještě to tam nebylo a já se ocitám ve spinu naštěstí bez twistů, takže v pohodě a na druhý pokus už tam mám SAT. Pak si ještě dám nějaké wingovery a na hřiště dosedám s pocitem, který se dá jen těžko popsat. To se prostě musí zažít;-)

Tohle byl můj nej let, který jsem zatím zažil v Anglii v oblasti zvané Lake district. Pobýval jsem zde skoro celý březen na návštěvě své Šárky v městečku Ambleside, která tu bez vária protáčela takové piloty jako je třeba Mike Cavanagh :-) ..podle očitého svědectví našeho společného kamaráda Davea.

     

Příroda je tu dechberoucí a není se tedy čemu divit, že je to národní park. Na většinu startovaček se chodí pěšky a to znamená asi hodinovou procházku neustále do prudkého kopce. Přistává se na loukách, které spásají všudypřítomné ovce různobarevně označené, podle toho komu patří, či jestli si už užili s beranem. Takže za chvíli máte celou výbavu s hnědými vonícími fleky.

Ale snad nejvíc na mém výletu na severozápad Anglie mě zaujali místní lidé, které jsem měl tu čest potkat a strávit s nimi kratší či delší čas. Jsou neuvěřitelně přátelští, s nekonečnou chutí vám pomáhat až jsem si často říkal, že si to ani nezasloužím.

Jediná nevýhoda tohoto nádherného místa pro létání je hodně nestálé počasí. Často tu prší nebo fouká příliš silný vítr, takže pokud by se někdo chtěl vydat tímto směrem na dovču za létáním, tak doporučuji nakombinovat s výlety na kole nebo pěší turistikou.

 

Pokud se někdy rozhodnete zavítat do tohoto kraje, tak doufám, že si to užijete stejně, jako jsem si to užil já a určitě navštivte kavárnu Cafe Treff v Ambleside, dejte si výboného flapjacka a klidně se zeptejte Davea, kterého tam najdete každý den do 11(pokud je letovo), jestli nejde lítat. Určitě vás rád vezme s sebou.

 

Jakub Střídecký

 

-->

 

-->

© 2010 Paragliding-4U

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode

Paragliding kurz - Základní škola Létní