Vyhledávání

FLY7000 Bivaková expedice Pákistán 2011

09.10.2011 10:27

 
K2 – Fly OVER 7000 – paragliding adventure in Karakoram

 

 

Video upoutávka

Dalibor Carbol (35 let, ČR) spolu s Jurajem Klejou (37 let, SR) úspěšně ukončili paraglidingovou expedici, na které za 4 letové dny uletěli celkem 450 kilometrů v Pakistánské části Himáláje, z toho bivakovým letem překonali 285 kilometrů dlouhou trať z Hunza Valley nad Base Camp K2 a zpět k vesnici Askole. V průběhu tohoto letu překonali bez kyslíkových přístrojů výšku 7000 metrů a vytvořili český i slovenský neoficiální výškový rekord. 8. 6. 2011 v 16 hodin místního času pak jako první doletěli nad Base Camp K2. Tuto extrémně náročnou trať zvládli za dva letové dny – celkem něco přes jedenáct hodin letu.

Původně byl plánován přelet, který měl začínat v oblasti Nanga Parbat. Vzhledem k aktuálním informacím o zhoršené bezpečnostní situaci v této oblasti se piloti rozhodli pro start z Hunza Valley. Oba piloti nejprve provedli několikahodinový aklimatizační let na osmdesátipěti kilometrové uzavřené trati v oblasti Hunza Valley, postupně si zvyšovali výškové dostupy, prověřovali vybavení a připravovali si nejvhodnější letovou trasu. Klíčový se stal přeskok sedla mezi sedmitisícovým Rakaposhi a Diranem. Piloti jej zdolali až na druhý pokus a vyletěli tak z Hunza Valley na určenou trať.

První den proletěli trať dlouhou 138 kilometrů zalomenou přes 3 otočné body. Dosáhli maximální výšky 6525 metrů. Let trval 5 hodin 15 minut a piloti se do vysokých výšek dostávali stoupavými proudy rychlostí až 12 m/s. Přistávali v silném větru na svahu ve výšce kolem 4000 metrů.

Piloti vzhledem k nutné redukci váhy kompletního vybavení letěli bez stanu. Vzhledem k podmínkám nebylo možno cokoliv uvařit. Ve spacácích a zabaleni v padácích nocovali v silném větru v místě přistání. Ráno museli vystoupit o dalších 400 výškových metrů výše, než nalezli místo vhodné pro start. Bohužel se jim nikde nepodařilo nalézt zdroj pitné vody a tak pokračovali v letu bez jakékoliv zásoby tekutin.  

Druhý den piloti startovali do mírně zhoršeného počasí, ale podmínky se postupně zlepšovaly a bylo tak možné pustit se směrem ke K2. Po dvou hodinách letu se piloti dostali nad ledovec Baltoro, na jehož konci je čekal cíl – Base Camp K2. Po další hodině letu v extrémních výškách kolem 7000 metrů začaly zamrzat baterie v kamerách a ve vysílačkách, Juraj Kleja se musel v nízké výšce přenést na druhou stranu ledovce a oba piloti spolu ztratili vizuální i rádiové spojení. Samostatným letem se každý dostal až k Broad Peaku nad Base Camp K2, kde se šťastně setkali. Když zjistili, že Base Camp K2 je zatím poloprázdný, vydali se na cestu zpět k vesnici Askole. Po další hodině letu přistávali pod ledovcem Hispar. Let trval něco málo přes 6 hodin, piloti uletěli trať 137 km zalomenou přes 3 otočné body, po 94 kilometrech letu doletěli nad Base Cump K2. Nejvyšší dostup 7045 metrů, max. stoupání 11,5 m/s.

Piloti tímto dvoudenním letem znovu posunuli hranice bezmotorového létání v nejvyšších horách Světa. Stylem letu i dosaženými výkony udivili nejen paraglidingový svět, ale také horolezce, kteří tuto oblast a složité meteorologické podmínky dobře znají.

Po několika dnech odpočinku se oba piloti nakonec vydali i k původně plánovanému startu do oblasti Nanga Parbat a ještě tří a půl hodinovým letem přes krásné a divoké hory uletěli 90ti kilometrovou trať do města Skardu.

Z této expedice vzniklo mnoho fotografického materiálu i video záznam, který je právě zpracováván v dokumentu o tomto nevšedním leteckém dobrodružství.

Chcete-li znát podrobnosti o cestě a létání a fotografie vám nestačí a chtěli byste poznat ty dobrodruhy osobně, máte k tomu příležitost na veřejném promítání s vyprávěním a besedou.

Kde a kdy?
- 22. října v 19:00 - v Mikulově na akci Vinoviják a Vinotor, 
- 27. listopadu - 15:00 na Filmovém festivalu Rajbas 2011, kino Blansko (www.festivalrajbas.cz),
- 3. prosince - 19:00 v pražském klubu 2patro, Dlouhá 37 (www.2patro.cz),
- 9. prosince - 19:00 kino v Bystřici - kraj starého Týra v nedaleké Gorolii,
- 14. prosince - Frýdek-Místek. 

Přijďte, vezměte s sebou kamarády a rodinu a nezapomeňte si brýle a fikané otázky.

© 2010 Paragliding-4U

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode

Paragliding kurz - Základní škola Létní