Vyhledávání

Jak dopadla kevlarová přilba part.2

26.10.2012 15:09

V minulém článku , "Jak dopadla kevlarová přilba" ,  jsme Vám ukázali co dokáže pád lehké 360g vážící kevlarové přilby z výšky cca 500m na vodní hladinu. Mysleli jsme si, ža by mohla "přežít". Opak byl ale pravdou. Jak jste mohli vidět na fotkách, přilba praskla. Zeptali jsme se výrobce, zda měla přilba vyržet, jak je to s reklamací a certifikací, zde máte odpověď :

 

1.Co se týká dalšího používání přilby, přilba by se v žádném případě neměla dál používat. Výrobce to píše ve varování, které je na přilbě při nákupu. Bohužel to může jen doporučit. Přilba je samozřejmě majetkem pilota a ten si rozhoduje zda přilbu vyřadí z dalšího provozu.

2.Zda by měla pád do vody vydržet, z takhle velké výšky není zas takový rozdíl, jestli je to do vody a nebo na zem. Přilba má za úkol absorbovat energii při dopadu, takže její deformace utlumí náraz, ale neměla by se prorazit, což dle fotek splňuje.

3.Zda může přilbu reklamovat, nemůže. Přilba byla poškozena vlivem uživatele. Nicméně nemusí kupovat celou. Výstelky lze použít a dá se objednat jen samotný skelet.

Přestože pilot nemůže přilbu reklamovat, nabídl výrobce, aby mu pilot přilbu poslal a vymění mu skelet. (poznámka redakce)

4.Certifikace, přilby nejsou certifikovány, kupující je o tom informován na Varování při nákupu přilby. Po zkušenostech, že jakákoli čínská přilba zhruba za 5 USD může mít jakýkoli „certifikát“ a tento bude bohužel pro naše úřady platný, tak v našem případě nehodláme toto akceptovat a certifikaci (pro všechny naše přilby v hodnotě cca jeden milion) dělat nebudeme.

Petr Bílek

www.paraevoluce.com

 

 V anketě jasně zvítězil zdravý rozum a většina pilotů by dále přilbu nepoužívala. Těm , kteří hlasovali pro další používání přilby bez obav, výrobce radí : "Mohlo by se stát, že při opakovaném nárazu třeba kamene po špatném startu, by přilba nebydržela (neabsorbovala by náraz) a mohlo by dojít k vážnému zranění hlavy." K tomu snad není potřeba dalšího komentáře.

 

Sponzorem této rubriky je:

 

 

© 2010 Paragliding-4U

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode

Paragliding kurz - Základní škola Létní