Vyhledávání

Dvě nehody na Černé tento víkend

18.07.2011 19:04

 

První nehoda

se odehrála v sobotu na Černé hoře u Janských Lázní. V šedesátimetrové výšce se srazili dva piloti, jeden na padákovém kluzáku a druhý  na rogalu. Zřítili se k zemi. Policisté zjišťují, proč se na Černé hoře srazilo rogalo s paraglidistou. Oba utrpěli zranění, jednoho transportoval vrtulník do Hradce Králové.

"Druhého muže po ošetření převezla sanitka do nemocnice v Trutnově," řekl operační důstojník hasičů Pavel Rykr.Zásahu se kromě hasičů a záchranářů účastnili také členové Horské služby.Vyšetřování příčin srážky si vzala na starost policie.


 


Druhá nehoda

se stala v neděli ,kdy se Polští paraglidisté navečer obrátili na horskou službu v Janských Lázních s tím, že jejich kolega za letu zmizel z dohledu. Sami se obávali, že mohl spadnout, ale nevěděli kam.

"Náš kolega svolal dalších šest členů, kteří okamžitě zahájili pátrání. Zároveň požádal o spolupráci Leteckou záchrannou službu z Hradce Králové, protože terén v místě pátrání je velice nepřehledný," uvedl zástupce krkonošského náčelníka Horské služby Pavel Jirsa.

Nasazení vrtulníku se osvědčilo, protože právě jeho posádka paraglidistu zahlédla a podařilo se jí přistát nedaleko místa nehody. Polskému letci ale už nebylo pomoci.Podle Horské služby mohl být příčinou pádu prudký klesavý proud vzduchu. Neštěstí vyšetřuje policie ve spolupráci s Leteckou amatérskou asociací.

"K příčinám se nebudu vyjadřovat, vyšetřování je na začátku," konstatovala hlavní inspektorka provozu padákových kluzáků Klára Beranová.

Dvě nehody za víkend jsou shoda okolností.To, že se už v sobotu na Černé hoře odehrála i srážka paraglidu s rogalem, je podle ní shoda náhod. Byly to první letošní nehody.U té sobotní Horská služba ani nezasahovala, podle Jirsy se ale v podstatě každý rok v piloty oblíbené lokalitě něco stane. "Ale není toho mnoho," podotkl záchranář. Loni registrovala služba jeden zásah u paraglidisty v Krkonoších.

"V Krkonoších jsou povětrnostní podmínky za silného, nárazového větru zrádné, nad svahy a údolími se objevují nárazové stoupavé a klesavé proudy vzduchu. Paraglidisté by proto měli dbát všech zásad bezpečnosti při létání a s nebezpečnými proudy větru v horách počítat," upozornil Jirsa.

Na rozdíl od sledování lavinového nebezpečí v zimní sezoně nemá Horská služba možnost letce před počasím varovat.

V Syrovicích na Brněnsku spadlo na pole rogalo. Pilot zemřel. (11. června 2011)

 

 

zdroj : iDNES.cz

 

 

© 2010 Paragliding-4U

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode

Paragliding kurz - Základní škola Létní