Vyhledávání

KUBA STŘÍDECKÝ - RAUL RODRIGUEZ - HERNAN PITOCCO - HORACIO LLORENZ - ORGANYA ACROCAMP ŠPANĚLSKO

27.07.2010 21:41

Už dlouhou dobu, asi rok, jsem si říkal, že je na čase to moje létání někam posunout. Konečně jsem naškudlil pár kaček a v polovině července vyrazil do Mekky akroparaglidingu v Evropě – Organya. Protože cestuji sám, tak nejlevnější a nejpohodlnější způsob pro mě byl letecky z Prahy do Barcelony za necelých 18 stovek i s 32 kilovým batohem, což byla docela fuška, protože při prvním vážením měl 37kg. Vše jsem vyřešil přesunutím dvou záložek, ocelových karabin a nějakých drobností do příručního zavazadla. Do Barcelony jsem přiletěl ve 21.30 a bus do Organye mi jel v 6.30 ráno. Noc jsem chtěl přečkat na autobusovém nádraží, ale na místě jsem zjistil, že na pár hodin zavírá. Tak jsem si bágly zavřel do skřínky za 5E a vyrazil na obhlídku noční Barcelony. Netrvalo dlouho a byl jsem na nejznámější ulici BC..La Rambla. Lidí tu bylo ve dvě ráno asi jako na Václaváku v 6 odpoledne. Také jsem narazil na kapsáře a s hořkostí musím konstatovat, že jsou ty sv.ně docela dobří. Naštěstí jsem měl všechny věci v ledvince pod oblečením a to mě zachránilo před katastrofou. Přišel jsem o 100Kč a teď už nosím peníze, doklady a mobil jen v té ledvnice.

Organya má 1000 obyvatel, takže najít kemp mi zabralo asi 15 minut. Ubytování proběhlo také hladce a zatím to vypadá, že za 5E na noc. Jak jsem později pochopil, je cena dost pohyblivá a s mou absolutní neznalostí španělštiny jsem dopadl ještě dobře. V kempu je bazén(cca 25m x 12m), wifi, která se tu dá chytit asi jak cigán ve škole a výborná restaurace. Zásuvky na elektřinu jsou naprosto kompatibilní.

Po důkladném prozkoumání terénu jsem postavil stan na místě nejvíce chráněném před sluncem a začal hledat způsob, jak se dostanu na start a hlavně, kde to je. Akropiloti vyráželi autem kolem 3. Mě se podařilo dostat se do auta jednomu španělovi kolem 5.

Start je od kempu asi 5 minut autem. Převýšení od přistání tipuju na 250m a asi ve čtvrtině kopce. Kolem 12. hodiny se začíná napékat údolí, které je na jih a začíná anabatické proudění směrem do Pyrenejí na severu, takže je celá „Kouzelná hora“, jak jí místňáci říkají, nafukovaná zhruba do půl deváté večer.

Můj první let dopadl docela fiaskem, kdy jsem po pár houpačkách a několika pokusech o přistání na startu nestihl ani doletět na přistání a na několikrát na uších vrhl. Podotýkám, že to bylo vždy v zatáčce, takže utrpělo jen mé ego. Nepomohl ani můj pověstný zázvor! Po pár dnech se ale vše zklidnilo do normálu. Myslím, že základ je dostatečná hydratace organismu, čemuž moc nepomáhá místní voda, která má obsahovat spoustu vápníku a žádné soli. Tomu sice nerozumím, nicméně si v lékárně kupuji prášek do vody na rehydrataci. Vychází to na 50 centů na den, takže kdyby to bylo třeba jen placebo, tak se to vyplatí.

Jak jsem již zmínil, je to Mekka akrobacie, takže 90% pilotů jsou tu akrobati. První týden tu z těch známějších pilotů byl mladý Theo de Blic a po týdnu se sem z APWC v Rakousku vrátili takoví piloti jako třeba Raul a Felix Rodriguezovi, Hernan Pitocco či Horacio Llorenz. Takže naprosto běžný pohled na Kouzelnou horu vypadá asi takto: cca 10 pilotů na křídlech od 16 do 19 m předvádí vše od helikoptéry po infinity ať už nad přistaním, či přímo ve stoupání pár desítek metrů nad svahem, také tu neustále prolétají a dotáčí obrovští dravci s rozpětím dobře přes metr, mimochodem je to úžasný zážitek si s devíti takovými ptáky vytočit stoupák, kdy s vámi drží stejný poloměr a rychlost, prostě bomba a mezi tím vším se sem tam na polozbořeném Atisu XS propadnu v rádoby deepstallu..

 

                                                     

 Mno, to by bylo zatím vše..   Pokračování za týden :-)   

 

ORGANYA - ACROCAMP ŠPANĚLSKO

 

Jakub Střídecký

© 2010 Paragliding-4U

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode

Paragliding kurz - Základní škola Létní